25 январь куни ёдгорлик мажмуасида Мустақил Ўзбекистон асосчиси Ислом Каримовнинг 84 йиллигига бағишланган Хотира ҳафталигининг расмий очилиш маросими бўлиб ўтди. Биринчи Президентнинг ҳайкали ўрнатилган майдонда тантанавор руҳ ҳукмрон.
Тадбирда Биринчи Президентнинг рафиқаси, Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуаси Васийлик Кенгаши аъзоси Татьяна Акбаровна Каримова, Ёдгорлик мажмуаси, Ислом Каримов номидаги Республика хайрия жамоатчилик фонди ходимлари, Ўзбекистон Республикаси Мудофаа, Ички ишлар, Фавқулодда вазиятлар вазирликлари, ДХХ Чегара қўшинлари қўмитаси хизматчилари, фахрийлар ҳамда Ислом Каримов номидаги Тошкент Давлат техника университети раҳбарияти, Ислом Каримов номидаги “Тошкент Халқаро аэропорти” вакиллари иштирок этдилар.
Ёдгорлик мажмуаси раҳбари Темур Ширинов Ислом Каримов хотирасини абадийлаштиришга нисбатан эътибори ва мазкур йўналишда олиб борилаётган ишларда фаол иштироки учун ҳозир бўлганларга чуқур миннатдорчилик билдирди.
Меҳмонлар қаторида кўплаб ҳарбийлар – генерал ва офицерлар, фахрийлар турганида мантиқий асос бор. Бу йил давлат чегаралари даҳлсизлигини таъминлаш ва ҳимоя қилиш, юрт тинчлиги ва осойишталигини сақлаш, мамлакатнинг иқтисодий салоҳиятини мустаҳкамлашга масъул вазирлик, ташкилот ва тузилмаларнинг таркиб топганига 30 йил тўлди. Ёдгорлик мажмуасаи раҳбари ушбу сана билан йиғилганларни табриклади.
Татьяна Акбаровна Каримова ўз сўзида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевга Ислом Каримов хотирасини абадийлаштириш, унинг бой меросини асраб-авайлашга нисбатан эътибори, чин инсоний муносабати учун ўз миннатдорлигини ифода этди.
Шунингдек, давлат манфаатларини ҳимоя қилиш, тинчлик ва барқарорликни таъминлашга масъул барча вазирлик ва ташкилотлар, идора ва тузилмалар ходимларини 30 йилик юбилей билан самимий қутлади.
Тадбир қатнашчилари чуқур эҳтиром ва таъзим ила Ислом Каримов ҳайкали пойига гулчамбар қўйиб, мустақил Ўзбекистон асосчиси, буюк давлат арбоби, давримизнинг етук сиёсатчиси, эл ардоғидаги инсон хотирасига ҳурмат бажо келтирдилар.

25 января - день торжественного открытия Недели памяти, посвящённой 84-ой годовщине со дня рождения основателя Независимого Узбекистана. У памятника Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова царит торжественная атмосфера.
Среди участников церемонии-супруга Первого Президента, член Попечительского совета Республиканского благотворительного общественного фонда имени Ислама Каримова Татьяна Акбаровна Каримова, сотрудники Научно-просветительского комплекса имени Ислама Каримова и Республиканского благотворительного общественного фонда имени Ислама Каримова, благотворительного фонда «Соғлом авлод учун», представители военных и силовых структур страны, руководство Ташкентского Государственного технического университета имени Ислама Каримова, работники «Международного аэропорта Ташкент» имени Ислама Каримова.
Руководитель мемориального комплекса Темур Ширинов выразил признательность и благодарность присутствующим за проявленное внимание и участие в деле увековечения памяти Ислама Каримова. Было особо отмечено, что, среди присутствующих много людей в военных формах-генералы, офицеры, служащие и ветераны военных структур, силовых ведомств. В эти дни, все службы, призванные защищать государственные границы, обеспечивать мир и стабильность в стране отмечают 30-летие со дня образования. Руководитель комплекса искренне поздравил всех с юбилейной датой.
В своём выступлении супруга Первого Президента Татьяна Акбаровна Каримова выразила глубокую признательность Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву за бережное отношение к памяти Ислама Каримова, его богатому наследию. В лице представителей Министерства обороны и внутренних сил, таможенных и пограничных структур поздравила всех, кто защищает интересы государства, верой и правдой служит своей Родине и народу.
Подножие памятника Ислама Каримова утопает в цветах, возложенных от имени супруги Первого Президента Татьяны Каримовой, Мемориального комплекса, Фонда имени Ислама Каримова, организаций, носящих имя Первого Президента и других участников церемонии.