Ҳурматли ҳамкасблар,
Бугун Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Миромонович Мирзиёев қарори билан Ўзбекистон Республикаси Биринчи Президенти Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуаси ташкил этилганига ропппа-роса бир йил тўлди. Бу мустақил Ўзбекистон асосчиси ёрқин хотирасини абадийлаштириш ишида муҳим қадам бўлди.
"Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги" юксак мақомга эга Ёдгорлик мажмуаси олдида кенг кўламли вазифалар қўйилган. Уларнинг асосийлари Ислом Каримов ҳаёти, серқирра фаолияти ва меросини ўрганиш бўйича фундаментал ишларни тизимли асосда олиб бориш, шунингдек тегишли илмий-тадқиқот, таълим ва маънавий-маърифий фаолиятни амалга оширишдан иборатдир.
Ўтган йили Ёдгорлик мажмуаси томонидан Низомда белгиланган вазифаларни бажариш бўйича катта ишлар амалга оширилди.
Катта ҳажмда фото ва видео материаллар тўпланди, шунингдек  Ислом Каримовнинг ҳаёти ва фаолияти билан боғлиқ ашёлар ҳисобга олинди ва таърифланди. Буларнинг барчаси бўлғуси музей коллекцияларининг асосини ташкил қилади.
Ёдгорлик мажмуаси ҳудудида республикамиз Биринчи Президенти таваллудининг 80-йиллигига бағишланган “Бутун оламни жо қилган юрак” кўргазмаси иши йўлга қўйилди. Унга 3 ой мобайнида 80 мингдан зиёд киши, шу жумладан хорижий давлатларнинг элчилари ва хорижий делегациялар аъзолари ташриф буюрди.
Ислом Каримов номидаги Фонд билан биргаликда “Ислом Каримов – мустақил Ўзбекистон асосчиси” китоб-альбоми ва “Мерос ва ҳозирги замон” бюллетени тақдимоти бўйича қатор тадбирлар амалга оширилди.  Улар Ислом Абдуғаниевичнинг ҳаёти ва мустақил Ўзбекистон шаклланиши, сақланиши ва ривожланишига қўшган ҳиссаси ҳақида ҳикоя қилувчи мақола ва хотиралардан иборатдир.
Ҳар икки ҳафтада Ёдгорлик мажмуаси негизида кенг жамоатчилик вакиллари учун Ўзбекистон Республикаси Биринчи Президентининг ёрқин хотирасига бағишланган муайян мавзу бўйича учрашувлар ва давра суҳбатлари ўтказилмоқда.
Фанлар академияси билан биргаликда жорий йилнинг 13 апрель куни Самарқандда "Ислом Каримов – Ўзбекистон Республикасининг давлат мустақиллигининг асосчиси”  мавзусида халқаро илмий конференцияси муваффақиятли ўтди.
Биринчи Президентимизнинг серқирра фаолияти ҳали ўрганилиши лозим. Ва вақтнинг ўзи унинг қандай тарихий шахс эканлигини ва суверен давлат яратишга қўшган ҳиссасини англаш имконини беради.
Умид қиламанки, ҳозирги вақтда Ёдгорлик мажмуаси музейи ва кутубхонасини яратиш бўйича амалга оширилаётган кенг кўламли ишлар шу йили амалий натижаларини беради.

Поздравление по случаю годовщины деятельности Мемориального комплекса имени Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова
25.04.2018
Уважаемые коллеги!
Сегодня исполняется ровно год как по Постановлению Президента Республики Узбекистан Шавката Миромоновича Мирзиёева был создан Научно-просветительский мемориальный комплекс имени Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова. Это стало важным шагом в деле увековечения светлой памяти основателя независимого Узбекистана.
Перед Мемориальным комплексом, имеющим высокий статус «при Президенте Республики Узбекистан», поставлен широкий спектр задач, основными из которых является проведение на систематической основе фундаментальной работы по изучению жизни, многогранной деятельности и наследия Ислама Каримова, а также осуществление соответствующей научно-исследовательской, образовательной и духовно-просветительской деятельности.
За прошедший год Мемориальным комплексом проведена большая работа по реализации своих уставных задач.
Создана солидная база фото и видео материалов, а также приняты на учет и описаны предметы, связанные с жизнью и деятельностью Ислама Каримова. Все это составило основу экспонатов будущей музейной коллекции.
На территории Мемориального комплекса организована работа экспозиции выставки «Сердце, вместившее вселенную», посвященной 80-летию со дня рождения Первого Президента Республики, которую за 3 месяца посетило уже более 80 тысяч человек, включая послов иностранных государств и членов зарубежных делегаций.
Совместно с Фондом имени Ислама Каримова проведен ряд мероприятий по презентации книги-альбома «Ислам Каримов – основатель независимого Узбекистана» и первого выпуска бюллетеня «Наследие и современность», которые вобрали в себя статьи и воспоминания, повествующие о жизни и вкладе Ислама Абдуганиевича в становление, сохранение и развитие Независимого Узбекистана.
Каждые две недели на базе Мемориального комплекса для представителей широкой общественности проводятся тематические встречи и круглые столы, посвященные светлой памяти Первого Президента Республики Узбекистан.
Совместно с Академией наук 13 апреля с.г. в Самарканде была успешно проведена Международная научная конференция «Ислом Каримов – Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг асосчиси».
Многогранная деятельность нашего Первого Президента еще подлежит изучению. И только время даст возможность осознать масштаб его исторической личности и его вклад в создание суверенного государства.
Надеюсь, что проводимая в настоящее время масштабная работа по созданию Музея и Библиотеки Мемориального комплекса принесет в этом году практические результаты.
Уважаемые коллеги,
Пользуясь случаем, поздравляю вас с первой годовщиной Мемориального комплекса и хочу пожелать всем вам и вашим семьям мира, добра и всего самого наилучшего.