Шавкат Мирзиёев Ислом Каримов хотирасига ҳурмат бажо келтирди
Президент Шавкат Мирзиёев 2 сентябрь куни Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуасига ташриф буюриб, Биринчи Президентимиз ҳайкали пойига гул қўйди. Унинг ёрқин хотирасига ҳурмат бажо келтирди.
Бу Шавкат Мирзиёевнинг ўз устози, мустақиллигимиз асосчиси бўлган Ислом Каримовга юксак ҳурматининг яна бир ифодаси бўлди.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 25 январдаги «Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг хотирасини абадийлаштириш тўғрисида»ги қарорига мувофиқ 2 сентябрь Хотира куни этиб белгиланган. Бу куни Ислом Каримовнинг ҳаёти ва серқирра фаолиятини ёд этиш яхши анъанага айланган.
Гул қўйиш маросимида парламент ва ҳукумат аъзолари, фан ва маданият намояндалари, ёшлар, кенг жамоатчилик иштирок этди.

Президент Шавкат Мирзиёев 2 сентября посетил Научно-просветительский мемориальный комплекс имени Ислама Каримова, где возложил цветы к подножию памятника Первому Президенту и отдал дань уважения его светлой памяти.
Это стало очередным воплощением глубокого уважения Шавката Мирзиёева к своему наставнику, основателю нашей независимости Исламу Каримову.
В соответствии с постановлением главы нашего государства "Об увековечении памятия Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова" от 25 января 2017 года 2 сентября установлено в нашей стране Днем памяти Первого Президента. В этот день мы вспоминаем жизнь и многогранную деятельность Ислама Каримова.
В церемонии приняли участие члены парламента и правительства, деятели науки и культуры, молодежь, представители широкой общественности.