“...Ҳар босган изингиз – ифтихор, ғурур.”
Шу йилнинг 12 сентябрь куни Ёдгорлик мажмуасида Ўзбекистон республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов таваллудининг 85 йиллигига бағишланган Хотира хафталиги доирасида “Ислом Каримов: мустақиллик ва миллий тараққиёт” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбирда тарихчи олимлар, Ўзбекистон ФА тасарруфидаги марказ тадқиқотчилари, республика олий ўқув юртлари ўқитувчилари, профессорлар ва фалсафа докторлари, талаба ёшлар ҳамда Ёдгорлик мажмуаси ходимлари иштирок этдилар.
Давра сҳбати модератори – Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуаси раҳбари, тарих фанлари доктори, профессор Темур Ширинов тадбир аввалида Ўзбекистон Мустақиллигининг асосчиси – Биринчи Президентнинг буюк давлат арбоби сифатида эл ва юрт олдидаги мислсиз хизматлари, ёш суверен давлатнинг халқаро майдонда танилиб, тан олинишига қўшган улкан ҳиссаси, ютимизда тинчлик ва барқарорликни таъминлашдаги роли хусусида ўз мулохазаларини баён этди.
Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг порлоқ хотирасига бағишлаб ёзилган “Исломнома” китобининг тақдимоти алоҳида эътиборга лойиқ воқеа бўлди. Тиббиёт фанлари доктори, профессор Акбар Имомовнинг қаламига мансуб мазкур нашрни муаллифнинг ўзи йиғилганларга тақдим этиб, ўз чиқишида Биринчи Президентнинг хотираси билан боғлиқ фикр-мулохазаларга кенг ўрин ажратди.
Сермазмун маърузалар, савол-жавобларга бой тарзда ўтказилган тадбир қатнашчилари давра суҳбати ташкилотчиларига миннатдорлик билдириб, Ислом Каримов феномени хали кўп йиллик изланишлар ва тадқиқотларга лойиқ беназир хазина деган хулосага келдилар.
Йиғилиш қатнашчилари таниқли режиссёр Жахонгир Косимов томонидан тайёрланган “Ислом Каримов Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти” номли қисқа метражли фильмни катта қизиқиш билан томоша қилдилар.
Учрашув якунида маъруза қилган олим ва тадқиқотчиларга Ёдгорлик мажмуаси номидан “Ислом Каримов – Мустақил Ўзбекистоннинг асосчиси” номли китоб-альбоми ва ташаккурномалар топширилди.

К 85 летию со дня рождения Ислама Абдуганиевича Каримова
12 сентября этого года в Научно-просветительском мемориальном комплексе имени Ислама Каримова состоялась встреча с участием учёных историков, представителей исследовательского центра новейшей истории Узбекистана Академии наук республики, преподователей и студентов ВУЗ, профессоров и докторов философии, сотруднов Мемориального комплекса. Круглый стол на тему: “ Ислам Каримов: независимость и национальное возрождение” приурочен к 85 летию со дня рождения Первого Президента страны.
Модератор конференции – руководитель Мемориального комплекса, доктор исторических наук, профессор Темур Ширинов приветствуя участников конференции подробно остановился на заслугах основателя независимости Ислама Каримова в деле восстановления и укрепления суверенитета Узбекистана. Благодаря несгибаемой воле Первого Президента, его беспрецедентным решениям молодая страна за короткий срок заняла достойное место на политической карте мира. Укрепился её авторитет на международной арене. Последовательные реформы во всех жизненноважных сферах стали определяющим фактором укрепления мира и стабильности, социально-экономического развития, межнационалного согласия, построения демократического общества.
Доктор медицинских наук, профессор Акбар Имомов представил вниманию участников встречи книгу “Исломнома”, написанную им в память Первого Президента. Несколько экземпляров издания были переданы в дар библиотеке имени Ислама Каримова.
Встреча прошла в деловой, искренней и дружеской атмосфере. Докладчики и выступившие в прениях рассказали много интересного из личных воспоминаний связанных с Первым Президентом.
А итоговое заключение учёных, историков, специалистов – феномен Ислама Каримова как бесценное наследие подлежит глубокому и длительному изучению.
На мероприятии состоялась демонстрация видеофильма “Ислам Каримов – Первый Президент Узбекистана”. Благодаря высокому профессионализму создателей фото-видеоэпопеи, зрителям удалось всего за несколько минут сделать экскурс в историю обретения независимости республики во главе с Первым Президентом.
Докладчикам круглого стола от имени Мемориального комплекса были вручены памятные подарки и именные грамоты.