ТАРИХ ВА ҲОЗИРГИ ЗАМОН
2024 йил 6-февраль куни Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуасида Хотира ҳафталиги доирасида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Бу галги учрашувда Ўзбекистон Республикасининг ривожланиш тамойилларига тарихий қадриятлар ва давлат қурилиши анъаналари нуқтаи назаридан ёндошиш бўйича ўзаро фикр алмашилди.
Тарихчи олимлар, олий ўқув юртлари, жумладан, Ислом Каримов номидаги Тошкент давлат техника университети профессор-ўқитувчилари ва талабалари иштирокида бўлиб ўтган тадбирда Биринчи Президентимизнинг тарихий ҳақиқатни тиклаш, одамларда миллий ўзликни англаш туйғусини шакллантириш ва мустаҳкамлаш борасидаги улкан хизматлари эътироф этилди.
Тадбир модератори, Ёдгорлик мажмуаси раҳбари Темур Ширинов ХIХ-ХХ асрлар бўсағасида халқ ўз тақдирини ўзи белгилаш ва давлатчилик барпо этиш ҳуқуқи учун курашган илғор тафаккурли аждодларимизнинг, уларнинг тарихий ва маънавий қадриятларни асраб-авайлаш, халқимизнинг интеллектуал салоҳиятини очиб беришдаги ўрни тўгрисида тўхталиб ўтди. Бу давр Туркистонда ўзига хос навбатдаги интеллектуал тафаккур ва сиёсий Уйғониш даври эди. Ислом Каримов ташаббуси билан уларнинг номлари ва беназир мероси халқимизга қайтарилди.
Жадидчилик ҳаракати маърифатпарварларининг унут бўлаёзган асарлари қарийиб бир аср сўнг яна ёруғлик кўрди, ва мукаммал ўрганила бошланди. Уларнинг ҳаёти ва фаолиятига мактаб ва олий ўқув юртлари дарсликларидан кенг ўрин ажратилди. Биринчи Президентимиз қарори билан 2001 йилда Қатағон қурбонлари хотираси давлат музейи ташкил этилди. Тарихий анъаналарни ривожлантиришнинг самарали воситаларидан бири давлатлараро, миллатлараро ҳамкорликдир. Шарқ халқларининг моддий ва маънавий хазинасини намоён қилиш ва бойитишда мислсиз имкониятларни очиб берган Буюк Ипак йўлида маданиятлар ва цивилизациялар мулоқоти вужудга келган ва ривожланган. Хитой, Ҳиндистон ва Марказий Осиё, Яқин Шарқ каби мамлакатлар ва минтақаларни бирлаштирган антик даврнинг транспорт артерияси бугунги кунда турли мамлакатлар халқларининг ўзаро илмий билим ва ютуқлар билан бойиб бориши, маданий алмашинув тимсолига айланган. Шу боис, олимларнинг маърузаларида ушбу мавзуга кенг ўрин ажратилди.
Давра суҳбатида иштирок этган талабалар мажмуа кутубхонаси билан танишиш истагини билдирдилар. Уларда Биринчи Президентнинг асарлари, хорижий сафарларда совға қилинган нашрлар, Ислом Каримовнинг шахсий кутубхонаси катта қизиқиш уйғотди. Ташриф буюрган иштирокчиларнинг аксарияти кутубхонага аъзолик гувоҳномаларини расмийлаштирдилар.

шагу совершает ошибки, народ, который
6 февраля в Научно-просветительском мемориальном комплексе имени Ислама Каримова состоялся круглый стол в рамках Недели памяти. На очередной встрече говорили о принципах развития Республики Узбекистан в контекте исторических ценностей и традиций государственного строительства.
Ученые-историки, представители профессорско-преподовательского состава ведущих вузов страны, в том числе Ташкентского государственного технического университета, носящего имя Ислама Каримова, отмечали неоценимый вклад Первого Президента в процесс восстановления исторической правды и развития национального самосознания. Модератор мероприятия - руководитель комплекса Темур Ширинов отметил роль прогрессивно мыслящих предков, боровшихся на рубеже XIX–XX веков за право на самоопределение и построение государственности, раскрытие интеллектуального потенциала народа, сохранение его исторических и духовных ценностей. Данный период был очередной эпохой Ренессанса интеллектуальной и политической мысли в Туркестане. По инициативе Ислама Каримова их имена были возвращены народу. После десятилетий забвения, произведения, написанные просветителями движения Джадидов, снова увидели свет, их научно-литературное наследие стало широко исследоваться, а деятельность и взгляды были включены в программу образования в школах и вузах. По решению Первого Президента в 2001 году был образован Государственный музей Памяти жертв репрессий. Деятельности данного хранилища памяти о выдающихся людях Востока было посвящено отдельное выступление.
Возрождение вековых традиций немыслимо без развития коммуникационных связей. Ещё одним важным столпом в раскрытии богатейшей сокровищницы народов Востока стал Великий шёлковый путь, на котором зарождался и развивался диалог культур и цивилизаций. Транспортная артерия древности, сблизившая такие страны и регионы, как Китай, Индия и Центральная Азия, Средний и Ближний Восток сегодня стала символом взаимообогащения народов разных стран научными знаниями и достижениями, культурного обмена. Роли этой международной транспортной артерии также были посвящены доклады ученых.
Многие из участников круглого стола выразили желание посетить библиотеку комплекса. Большой интерес вызвали труды Первого Президента, издания, привезённые им из зарубежных поездок и личная библиотека Ислама Каримова. Здесь же были оформлены читательские билеты.
В период, когда формируются основы третьего Ренессанса интеллектуальное богатство нации получает дальнейшее осмысление, как главная связующая нить с богатейшей историей, характером, менталитетом, вековыми ценностями и мечтами нашего народа.