Toshkentda O‘zbekiston Respublikasi Birinchi Prezidenti Islom Karimovga bag‘ishlangan “Butun olamni jo qilgan yurak” badiiy ko‘rgazmasi ochildi
27.01.2018
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2017 yil 25 yanvarda qabul qilingan “O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimovning xotirasini abadiylashtirish to‘g‘risida”gi qarori xalqimizning ulug‘ farzandiga cheksiz muhabbati va hurmatining amaliy ifodasi bo‘ldi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 27 noyabrda qabul qilingan “O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti, buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Abdug‘aniyevich Karimov tavalludining 80 yilligini nishonlash to‘g‘risida”gi qarori uning xotirasini abadiylashtirish bo‘yicha ishlarning mantiqiy davomi bo‘ldi.
O‘zbekiston Respublikasi Birinchi Prezidenti nomidagi Ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasida Ko‘rgazma zali ochilib, unda Islom Karimov hayoti va faoliyatiga bag‘ishlangan kartina, portretlar va fotosuratlar jo oldi.
“Butun olamni jo qilgan yurak” badiiy ko‘rgazmasi ochilishi tantanali marosimida ishtirok etish uchun bu yerda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zolari va Qonunchilik palatasi deputatlari, hukumat a’zolari, fan va madaniyat, adabiyot va san’at arboblari, talaba yoshlar, shuningdek ommaviy axborot vositalarining xodimlari yig‘ilishdi.
Tadbir ishtirokchilari O‘zbekiston Respublikasi Birinchi Prezidenti, buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Karimov haykali poyiga gullar qo‘yib, uning xotirasiga hurmat bajo keltirishdi.
Birinchi Prezidentimizning rafiqasi Tatyana Karimova va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi Xayriddin Sultonov Ko‘rgazma zalini ochishdi. Shundan so‘ng tantanali marosim ishtirokchilari Islom Karimov hayoti va faoliyatiga bag‘ishlangan badiiy ko‘rgazama eksponatlari bilan tanishdilar. Bu Islom Karimovning serqirra hayotini aks ettirgan portret, fotosurat va sovg‘alardir.
Islom Karimov – asrlar sarhadida zamon yo‘nalishini va butun bir avlod hayotining yo‘lini belgilab bergan tarixiy shaxs. Inson va Siyosatchining yorqin, murakkab, noyob taqdiri. Uning yuragi millat yuragiga hamohang urar edi, u o‘z xalqini joni, dili bilan sevardi, odamlar unga samimiy muhabbat izhor etardi.
Tug‘ilish… Hayot yo‘li… Vidolashuv… Har bir bandaning o‘z parvozi, o‘z taqdir chizig‘i bor. Islom Abdug‘aniyevich Karimovning nomini saqlab, yodgorliklar, ko‘chalar, aeroportlaru-zavodlarda abadiylashtirgan munosib vorisi – mamlakatimiz Prezidenti Shavkat Miromonovich Mirziyoyevni insonlarning o‘z minnatdorlilik so‘zlari “oltin yomg‘ir” singari ko‘klarga ko‘tarmoqda.
Birinchi Prezidentimizning ruhi uning xotirasini yod etish Yodgorlik muzeyiga aylangan Oqsaroy qarorgohida saqlanib qolgan.
Ko‘rgazmadan taniqli rassomlar yaratgan ruhan ixcham portretlar, juda sodda, lekin samimiy mehru muhabbati yo‘g‘rilgan portretlar joy olgan. Qizil lolalar tasviri tushirilgan rasm… Islom Karimov dala gullarini, ayniqsa, lola va qizg‘aldoqlarni hush ko‘rgan. Ulardan u bahra olib zavqlangan.
Suratlardan birida Birinchi Prezident Qashqadaryoning tog‘li G‘ilon qishlog‘i oqsoqollari qurshovida tasvirlangan.
Mana bu taniqli rassom Bahodir Jalolovning turkum asarlari. Ularda Islom Karimov hayotining yorqin parvozlari ham, qayg‘uli damlari ham, fikr va hissiyotlari ham aks etgan. Yo‘lbars – jasurlik, kuch va iqtidorlilik timsoli, shuningdek, Samarqand buyukligi va qudrati ramzidir. Yulduzlar burji bo‘yicha uning tug‘ilgan yilini bildiradi. Ushbu mahobatli badiiy reja ssenariysi rassom shuurida to‘satdan paydo bo‘lgan: ushbu qiyofa va lavhalar uning tushiga kirgan. Islom Abdug‘aniyevich bu suratlarni o‘sha fojiali kundan sal oldin ko‘rgan, qattiq ta’sirlangan, ammo taassurotlarini ifoda etishni keyinroqqa qoldirgandi… xuddi oldindan ko‘ra bilganidek …
Badiiy qiyofalar orasida Temuriylar poytaxtining chang yo‘llaklaridan borayotgan, o‘z maqsadiga intilayotgan o‘spirin, xalqaro miqyosdagi siyosatchi, mustaqil mamlakat bayrog‘ini baland ko‘targan, hayratomuz aql-zakovat sohibi, donishmand… Bunday kishilar bamisoli uchar yulduzlardek zamon va makon uzra uchib o‘tadi, yorqin yulduzlarga aylanib, avlodlar taqdir yo‘lini yoritib turadi.
Tungi Samarqand bo‘ylab esayotgan shamol yulduzlar chehrasini bir-bir silab o‘tadi. Ular biz uchun osmonning porloq belgisini yubormoqda...U butun olam uning yuragida jo bo‘lgunicha o‘zi tanlagan yo‘ldan bordi...

В Ташкенте открылась художественная выставка «Сердце, вместившее Вселенную», посвященная Первому Президенту Республики Узбекистан Исламу Каримову
27.01.2018
Постановление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева "Об увековечении памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова" от 25 января 2017 года стало практическим воплощением безграничной любви и уважения нашего народа к своему великому сыну. Принятое 27 ноября 2017 года постановление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева «О праздновании 80-летия со дня рождения Первого Президента Республики Узбекистан, выдающегося государственного и политического деятеля Ислама Абдуганиевича Каримова» является логическим продолжением работы по увековечению его памяти.
В Научно-просветительском мемориальном комплексе имени Первого Президента Республики Узбекистан открылся Выставочный зал, в котором выставлены картины, портреты и фотографии, посвященные жизни и деятельности Ислама Каримова.
Для участия в торжественной церемонии открытия художественной выставки «Сердце, вместившее Вселенную» здесь собрались члены Сената и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, члены правительства, деятели науки и культуры, литературы и искусства, представители общественных организаций, студенческая молодежь, а также работники средств массовой информации.
Участники церемонии возложили цветы к подножию памятника Первому Президенту Республики Узбекистан, выдающемуся государственному и политическому деятелю Исламу Каримову и отдали дань уважения его памяти.
Супруга Первого Президента Татьяна Каримова и Государственный советник Президента Республики Узбекистан Хайриддин Султанов открыли Выставочный зал, после чего участники торжественной церемонии смогли ознакомиться с экспонатами художественной выставки, посвященной жизни и деятельности Ислама Каримова. Это портреты, фотографии, подарки, сувениры, раскрывающие многогранность жизни Ислама Каримова.
Ислам Каримов – историческая личность, определившая вектор времени и траекторию жизни целого поколения на рубеже столетий. Яркая, сложная, уникальная судьба Человека и Политика. Его сердце билось в унисон биению пульса нации, он беззаветно любил свой народ, люди отвечали ему душевной взаимностью.
Рождение… Дорога жизни… Путь прощания… У каждого бренного человека свои падения и взлеты, своя линия судьбы. С небес «золотым дождем» проливаются слова человеческой благодарности достойному преемнику – Президенту страны Шавкату Миромоновичу Мирзиёеву, сохранившему и увековечившему имя Ислама Абдуганиевича Каримова в монументах, улицах, аэропортах, заводах.
Сохранены дух и само присутствие Первого Президента в резиденции Оксарой, ставшей Мемориальным музеем и местом почитания его памяти.
В экспозиции представлены как психологически емкие портреты, созданные прославленными живописцами, так и более простые, и наивные, но проникнутые искренней любовью. Например, яркое экспрессивное полотно с красными тюльпанами… Ислам Каримов любил полевые цветы, особенно тюльпаны и маки.
На одной из картин изображен Первый Президент в окружении кашкадарьинских аксакалов труднодоступного горного селения Гилан.
А вот уникальный цикл монументальных картин известного художника Баходира Джалалова. В них отражены и яркие взлеты, и драматические моменты жизни Ислама Каримова, его мысли и переживания. Тигры – символ мужества, силы и таланта, а также величия и могущества Самарканда. По знаку Зодиака – год его рождения. Сценарий этой монументальной сюиты родился у художника спонтанно: во сне ему привиделись эти эпические образы и сюжеты. Ислам Абдуганиевич видел эти картины незадолго до трагического дня, был впечатлен, но посоветовал оставить их презентацию на будущее...словно предвидел...
Среди художественных образов – целеустремленный юноша, бороздивший пыльные улочки столицы Темуридов, политик эпохального масштаба, высоко поднявший знамя независимости страны, мудрый человек с удивительным складом ума. Такие люди, словно небесные кометы, пролетают сквозь пространство времени, превращаясь в яркие звезды, освещающие дальнейший путь судьбы созерцающих их потомков.
Ветер над ночным Самаркандом шлифует звезды – одна из них посылает благодарный небесный сигнал всем нам – всем, кто Помнит... Он шел избранным путем, пока вся Вселенная не уместилась в его сердце.