Бутун оламни жо қилган юрак
Биз, Фарғона вилоятининг бир гуруҳ мактаб директорлари, Абдулла Авлоний номидаги Халқ таълими тизими раҳбар ва мутахассис ходимларини қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш  институтида таҳсил оляпмиз.
Ислом Каримов номидаги Ёдгорлик мажмуасига келиб, «Бутун оламни жо қилган юрак» кўргазмасини томоша қилганимиздан хурсандмиз.
Биринчи Президентимизнинг хотирасига ҳурмат, халқимизга нисбатан ҳурматнинг ифодаси деб биламиз. Экспозициянинг тарихий ва тарбиявий аҳамияти беқиёс.
Кўргазмани ёшлар албатта кўриши керак. Бу тарихимизнинг бир бўлаги. Энг азиз ва қадрли бўлагидир.
Ўқувчиларимиз кўргазма экспозициясини катта қизиқиш билан томоша қилдилар. Кўргазманинг номи жуда тўғри танланган: “Бутун оламни жо қилган юрак”. Биринчи Президентимиз нафақат юраги, бутун борлиғини, ҳаётини халқига бағишлаган.
Телевизор орқали Биринчи Президентнинг ёшлар билан учрашувини кўрсатишганида, мени бир нарса  ҳайратга соларди. У киши ўсмирларга ҳам, кичкинтойларга ҳам Сиз деб мурожаат қилардилар.
Бу албатта, барчамизга ибрат бўлиши керак.
Хотира, Ислом Каримовдек буюк шахсларни ҳамиша ёдимизда сақлаш учун керак.
Лейла Каримова
Тошкент шаҳридаги 110-мактаб ўқитувчиси.
Меҳнат фаолиятимни 1991 йилда Давлат автоинспекцияси ходими сифатида бошлаганман. Биринчи Президент Девонининг биноси жойлашган кўчада навбатчилик қилар эдим. Ислом Каримов у пайтларда «ГАЗ-31» русумидаги автомашинада ишга келар эдилар.
Дарвоза олдида машинадан тушиб, узоқдан туриб, бизлар билан албатта саломлашиб, кейин кириб кетар эдилар. Ҳайрон қолар эдик. Шу қадар эътиборли ва камтар эдилар. Кўргазмадаги суратларни кўриб, шулар ёдимга тушди. Ислом Каримовдек буюк инсон барчамиз учун ўрнак ва ибрат бўлиб қолади.
Турсунали Азимов ва бир гуруҳ тингловчи-курсантлар.
Ички ишлар ходимларини бошланғич тайёрлаш ва малакасини ошириш маркази.
25 йил мактаб директори бўлиб ишлаганман.
Мустақилликка қадар қандай яшаганимиз, истиқлол йилларидаги ўзгаришлар, Биринчи Президентимиз томонидан амалга оширилган ишлар, ҳаммаси кўз олдимда.
«Бутун оламни жо қилган юрак» кўргазмасидаги расм ва суратлар хотираларимни жонлантириб юборди.
Биринчи бўлиш осон эмас.  Ислом Каримов ўз халқининг муносиб етакчиси, ўз давлатининг муносиб Биринчи Президенти эди. Охиратлари обод бўлсин.

Сердце, вместившее Вселенную
Мы приехали из Ферганы для стажировки и повышения квалификации в институте имени Абдуллы Авлони. Работаем директорами школ.
С большим интересом ознакомились с выставкой «Сердце, вместившее Вселенную».
Почитание памяти Первого Президента Республики Узбекистан, это прежде всего проявление уважения государства к своему народу, к своей истории.
Экспозиция выставки помимо исторического, имеет и образовательное значение. Мы думаем молодежь с большим интересом посещает эту выставку.
Это часть нашей истории. Очень важная и бесценная часть.
Группа директоров школ, Ферганский вилоят.
Наши ученики с большим интересом ознакомились с экспозицией выставки.
Очень правильно выбрано название: «Сердце, вместившее Вселенную».
Первый Президент не только сердце, но и всю свою жизнь посвятил народу.
Он очень любил детей и с большим уважением относился к молодым людям.
Когда я смотрела по телевизору встречи Первого Президента с молодежью, меня поражало то как он, даже к самым маленьким собеседникам обращался на Вы. Достойный пример для подражания.
Память нужна людям для того, чтобы помнить   великих людей, каким был Ислам Каримов.
Каримова Лейла
Преподаватель школы № 110 г. Ташкента
В начале девяностых я работал автоинспектором. Часто дежурил по улице  напротив здания Аппарата Президента. Ислам Каримов подъезжал на автомашине «ГАЗ-31». Белая «Волга» останавливалась у ворот, выходил Ислам Абдуганиевич, и каждый раз здоровался с нами.
Я был совсем молодым парнем, и для меня это было странным, что такой человек обращает на нас внимание. Таким он был скромным и внимательным.
Первый Президент Ислам Каримов всегда и во всем будет служить примером для нас.
Азимов Турсунали и группа слушателей.
Центра первичной подготовки и повышения квалификации сотрудников внутренних дел.
25 лет я работал директором школы. Помню все до мелочей. Как жили до независимости, как менялась жизнь после. Менялось сознание людей, все вокруг преображалось.
Мне было очень интересно увидеть частичку этой истории на выставке «Сердце, вместившее Вселенную». Еще раз оглянуться назад в прошлое.
Первым быть всегда нелегко. Ислам Каримов был достойным лидером своего народа, Первым Президентом страны.