Тошкентда Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов ҳайкали очилди
Бундан роппа-роса йигирма олти йил муқаддам Биринчи Президентимиз, буюк давлат ва сиёсат арбоби, ўзбек халқининг атоқли фарзанди Ислом Каримов Ўзбекистон Республикасининг давлат мустақиллигини эълон қилган эди.
Ўзбекистон халқи истиқлол йилларида эришилган барча оламшумул ютуқ ва марраларни мамлакатимизнинг Биринчи Президенти номи ва фаолияти билан боғлайди. Ислом Каримов бугунги ва эртанги кунининг ҳал қилувчи кучи бўлмиш ёшларимизнинг онгу тафаккури ва дунёқарашини бутунлай ўзгартириб, ҳар томонлама баркамол авлодни вояга етказишнинг янги принципиал тизимини ташкил қилиш ва уни ҳаётга жорий этишга бевосита раҳбарлик қилди.
...2017 йил. 31 август. Биринчи Президентимиз кўп йиллар давомида фаолият олиб борган Тошкент шаҳридаги Оқсарой қароргоҳи, унга туташ кўркам майдон ва хиёбон. Мусаффо осмон, маҳзун мусиқа садолари остида давлатимиз байроғи ҳилпирайди.
Бу ерга Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзолари, Қонунчилик палатаси депутатлари, ҳукумат аъзолари, Ўзбекистон Қаҳрамонлари, фан ва маданият, адабиёт ва санъат намояндалари, жамоат ташкилотлари, мамлакатимизда фаолият юритаётган хорижий давлатлар элчихоналари, халқаро ташкилотлар ваколатхоналари раҳбарлари, талаба-ёшлар, юртимиздаги миллий маданият марказлари, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри вакиллари Ислом Каримов ҳайкали очилишига бағишланган тантанали маросимда иштирок этиш учун жам бўлган.
Мажмуага Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ташриф буюрди ва нутқ сўзлади.
Ислом Каримов миллатнинг ҳақиқий етакчиси сифатида она халқини, гўзал ва бетакрор Ўзбекистонни жонидан ҳам ортиқ севар, унинг манфаатларини ҳимоя қилиш ва рўёбга чиқаришни ўз ҳаётининг бош мақсади, деб билар эдилар, деди давлатимиз раҳбари. У киши ўзининг “Элим деб, юртим деб, ёниб яшаш керак”, деган ғоясига бир умр амал қилиб, келажак авлодлар учун буюк ибрат мактабини яратдилар.
Президентимиз бугундан бошлаб ушбу мажмуа бутун халқимиз учун қутлуғ ва табаррук қадамжо бўлиб қолади, албатта, деди.
Майин мусиқа садолари остида Шавкат Мирзиёев ва Биринчи Президентимиз рафиқаси Татьяна Каримова Ислом Каримов ҳайкалини очди. Буюк Юртбошимиз ҳайкали пойига гул қўйиб, унинг хотирасига ҳурмат бажо келтирди.
Биринчи Президентимиз мустақил Ўзбекистонни 25 йил давомида бошқариб, очиқ фуқаролик жамияти ва бозор иқтисодиётига асосланган ҳуқуқий демократик давлат қуришнинг чуқур ўйланган стратегиясини ишлаб чиққан ва уни амалга оширган буюк давлат арбоби сифатида мамлакатимизда ва халқаро майдонда юксак обрў-эътибор қозонди.
Биринчи Президентимиз бошлаб берган оламшумул ислоҳотлар бугун давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида изчил давом эттирилмоқда.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 25 январдаги “Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг хотирасини абадийлаштириш тўғрисида”ги қарори халқимизнинг ўзининг буюк фарзандига чексиз ҳурмат ва садоқатининг амалий ифодаси бўлди. Қарорда кўзда тутилганидек, Биринчи Президентимиз номини абадийлаштириш бўйича кенг кўламли чора-тадбирлар амалга оширилди. 2016 йил октябрь ойида Ислом Каримов номидаги Республика хайрия жамоат фонди тузилди. Тошкент шаҳар, Яшнобод туманининг Фарғона йўли кўчасидаги жомъе масжидга “Ислом ота” номи берилди. Самарқанд шаҳрида Ислом Каримов музейини ташкил этиш бўйича салмоқли ишлар қилинди. Қарор ижроси доирасида Тошкент давлат техника университети, Асака шаҳридаги автомобиль заводи, Фарғона шаҳридаги Санъат саройи, Тошкент халқаро аэропорти, Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент шаҳри ва вилоятлардаги марказий кўчаларга Ислом Каримов номи берилди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Самарқанд шаҳрига бир неча бор ташриф буюриб, Биринчи Президентимиз Ислом Каримов қабрини зиёрат қилди. Ислом Каримов дафн этилган жойда барпо этилаётган ёдгорлик мажмуаси лойиҳаси билан танишиб, уни такомиллаштириш бўйича кўрсатмалар берди.
Давлатимиз раҳбарининг 2016 йил 2 декабрдаги “Буюк давлат ва сиёсат арбоби, Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Абдуғаниевич Каримов сиймоси тасвирланган ҳайкални яратиш бўйича халқаро ижодий танловни ташкил этиш тўғрисида”ги қарори ижроси юзасидан Буюк Йўлбошчимиз сиймоси тасвирланган ҳайкални яратиш бўйича халқаро ижодий танлов эълон қилинган эди.
Танлов натижаларига кўра, ҳайкалтарош, Ўзбекистон Бадиий академияси академиги, Ўзбекистон санъат арбоби Илҳом Жабборов яратган ҳайкал ғолиб, деб топилди.
Маросимда Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси раиси М.Аҳмедов, Ўзбекистон Фанлар академияси академиги Ш.Каримов, Ўзбекистон халқ артисти Г.Мельникова, Тошкент шаҳридаги “Чилонзор” маҳалла фуқаролар йиғини раиси О.Муталов, ФИФА рефериси, “Буюк хизматлари учун” ва “Эл-юрт ҳурмати” орденлари соҳиби Р.Эрматов, Биринчи Президентимизнинг рафиқаси Татьяна Каримова Ислом Абдуғаниевич Каримов ўз халқини чексиз муҳаббат билан севгани, умрининг сўнгги кунларига қадар бутун ҳаётини Ўзбекистонга хизмат қилишга бағишлагани, унинг сўнмас хотираси миннатдор юртдошларимизнинг, бутун халқимизнинг қалбида абадий сақланиб қолишини таъкидлади.
* * *
Энг улуғ, энг азиз айём – Ватанимиз мустақиллигининг 26 йиллик байрами нишонланаётган қутлуғ кунда Президентимиз Шавкат Мирзиёев Мустақиллик майдонига ташриф буюриб, ҳурриятимиз, порлоқ истиқболимиз ва эзгу ниятларимиз рамзи бўлган Мустақиллик ва эзгулик монументи пойига гулчамбар қўйди.
Шу куни Мустақиллик ва эзгулик монументи пойига Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати ва Қонунчилик палатаси, Вазирлар Маҳкамаси, вазирликлар, идоралар ва жамоатчилик номидан ҳам гулчамбарлар қўйилди.

Ровно двадцать шесть лет назад Первый Президент нашей страны, великий государственный и политический деятель, выдающийся сын узбекского народа Ислам Каримов провозгласил государственную независимость Республики Узбекистан.
Народ Узбекистана связывает все достигнутые в годы независимости колоссальные успехи с именем и деятельностью Первого Президента. Ислам Каримов непосредственно руководил работой по созданию и внедрению принципиально новой системы воспитания всесторонне и гармонично развитого поколения, которая полностью изменила мышление и мировоззрение молодежи - решающей силы нашего сегодняшнего и завтрашнего дня.
...31 августа 2017 года. Резиденция Оксарой в Ташкенте, где долгие годы работал Первый Президент нашей страны, возглавляя государство. Звучит печальная мелодия. Реет Государственный флаг.
Для участия в торжественной церемонии открытия памятнику Исламу Каримову здесь собрались члены Сената и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, члены правительства, Герои Узбекистана, деятели науки и культуры, литературы и искусства, представители общественных организаций, главы посольств иностранных государств, представительств международных организаций в нашей стране, студенческая молодежь, представители национальных культурных центров, Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
Комплекс посетил и выступил на церемонии Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Ислам Каримов как истинный лидер нации беззаветно любил взрастивший и воспитавший его народ, свою прекрасную и неповторимую Родину, отстаивать и реализовывать ее интересы считал главной целью своей жизни, отметил Президент нашей страны. Он всегда следовал выдвинутому им самим призыву “Жить во имя народа, во имя страны” и стал бессмертным идеалом для будущих поколений.
Уверен, с этого дня данный комплекс навечно станет священным местом для нашего народа, сказал глава нашего государства.
Под звуки тихой мелодии Шавкат Мирзиёев и супруга Первого Президента Татьяна Каримова открыли памятник Исламу Каримову. Они возложили цветы к подножию памятника нашему великому лидеру и отдали дань уважения его памяти.
Возглавляя независимый Узбекистан на протяжении 25 лет, Первый Президент нашей страны завоевал огромный авторитет среди нашего народа и в международном сообществе как великий государственный деятель, разработавший и реализовавший глубоко продуманную стратегию построения основанного на рыночной экономике правового демократического государства и открытого гражданского общества.
Широкомасштабные реформы, начатые Первым Президентом, сегодня последовательно продолжаются главой нашего государства Шавкатом Мирзиёевым.
Постановление главы нашего государства "Об увековечении памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова" от 25 января 2017 года стало практическим отражением безграничного уважения и любви нашего народа к своему великому сыну. Как предусмотрено в постановлении, приняты широкомасштабные меры по увековечению светлой памяти Первого Президента нашей страны. В октябре 2016 года был создан Республиканский благотворительный общественный фонд имени Ислама Каримова. Мечеть на улице Фергана Яшнабадского района Ташкента названа “Ислом-ота”. В Самарканде проведена весомая работа по организации музея Ислама Каримова. В рамках исполнения постановления именем Ислама Каримова названы Ташкентский государственный технический университет, Асакинский автомобильный завод, Дворец искусств в Фергане, Ташкентский международный аэропорт, центральные улицы столицы нашей страны, Нукуса, областных и районных центров.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев, несколько раз посетил место упокоения Первого Президента нашей страны в Самарканде. Ознакомившись с проектом мемориального комплекса, который будет возведен на месте захоронения Ислама Каримова, дал указания по его совершенствованию.
В свете исполнения постановления главы нашего государства "Об организации международного творческого конкурса по созданию памятника великому государственному и политическому деятелю, Первому Президенту Республики Узбекистан Исламу Абдуганиевичу Каримову" от 2 декабря 2016 года был объявлен международный творческий конкурс по созданию памятника нашему великому лидеру.
По результатам конкурса лучшим был признан памятник скульптора, академика Академии художеств Узбекистана, заслуженного деятеля искусств Узбекистана Илхома Жабборова.
На церемонии председатель Союза писателей Узбекистана М. Ахмедов, академик Академии наук Узбекистана Ш. Каримов, народный артист Узбекистана Г. Мельникова, председатель схода граждан ташкентской махалли “Чилонзор” О. Муталов, рефери ФИФА, кавалер орденов “Буюк хизматлари учун” и “Эл-юрт ҳурмати” Р. Эрматов, супруга Первого Президента нашей страны Татьяна Каримова отметили, что Ислам Абдуганиевич Каримов беззаветно любил свой народ, до последних дней жизни преданно служил Узбекистану и что немеркнущая память о нем навсегда сохранится в сердцах наших соотечественников, всего нашего народа.
В этот знаменательный день празднования самого великого, самого дорогого праздника - 26-летия независимости нашей Родины Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев посетил площадь Мустакиллик и возложил венок к подножию монумента Независимости и гуманизма, являющегося символом нашей свободы, светлого будущего и благородных устремлений.
К подножию монумента были также были возложены цветы от Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса, Кабинета Министров Республики Узбекистан, министерств, ведомств и общественности.